Preskočiť na obsah

O projekte

Projekt InfoTick (APVV-22-0372)

V rámci nášho projektu InfoTick (angl. „tick“ = „kliešť“) sledujeme, kedy sú kliešte najaktívnejšie pomocou tzv.  “kliešťových záhradiek” a či sú kliešte v prírodných alebo mestských biotopoch infikované nebezpečnými baktériami alebo vírusmi.

Tieto informácie nám pomôžu pochopiť, ako sa kliešte prispôsobujú meniacim sa podmienkam a či sa na naše územie prenikajú aj nové nepôvodné druhy z južnejších geografických oblastí.

Obrázok: Kliešťová záhradka.

Získané dáta použijeme na vytvorenie aplikácie na identifikáciu kliešťov a webovej stránky, ktorá pomôže verejnosti aj odborníkom lepšie posúdiť riziká nákazy po pricicaní infikovaného kliešťa.

Náš najrozšírenejší kliešť – Kliešť obyčajný (Ixodes ricinus) je predmetom výskumu už viac ako sto rokov, no stále nevieme o ňom všetko. Viaceré aspekty jeho životného cyklu a správania sú stále nepreskúmané. Klimatické zmeny, zmeny krajiny a rastúca urbanizácia ovplyvňujú, kde sa kliešte vyskytujú, kedy sú aktívne a ako sa šíria do nových oblastí.

Obrázok: Larvy, nymfa, samček a samička.

FOTO – Veronika Rusňáková Tarageľová

Ďaľší významný kliešť pijak lužný (Dermacentor reticulatus) sa meniacim podmienkam rýchlo prispôsobuje a jeho areál rozšírenia sa zväčšuje. Keďže kliešte sú prenášačmi povôdcov mnohých nebezpešných ochorení,  je dôležité sledovať ako sa ich výskyt a rozšírenie na našom území mení.

Obrázok: Kliešte zozbierané zo psov.

FOTO – Veronika Rusňáková Tarageľová